Ženy v podnikání: Pomalu získáváme sebevědomí, i když je to pomalý proces

Žena je vnímána z historického hlediska spíše jako matka, hospodyně a ta, které se obětuje pro rodinu. Ženy dříve nemohly studovat a i práce na vyšších pozicích byla ve společnosti pro ženy nepřijatelná. Dnes žijeme v otevřené a liberální společnosti, kdy má každý možnosti stejné. Jenom ženy o své místo v byznysu musí více bojovat. Třeba i samy se sebou.

V lednu byla vyhlášena v pražském Karlíně anketa TOP ženy Česka 2017. Oceněny byly výrazné ženské osobnosti v oblasti managementu, start-upů i vědy. Uspěly třeba šéfka tuzemské pobočky Googlu Taťána le Moigne či šéfka Slevomatu Marie Havlíčková. Uspěly výrazné osobnosti, které práce baví a které ji věnují mnoho času.

Je jenom dobře, že se ženy dostávají na vedoucí pozice, pokud svou práci dělají dobře a s nasazením. Podle odborníků bývá žena empatičtější vedoucí než muž a dokáže více zapojit svou intuici i komunikační dovednosti při jednání s druhými. Co jim může být v budování kariéry naopak překážkou? „Ženy mívají nižší sebevědomí a často se odmala trápí pochybnostmi o sobě samé. Řeší svůj vzhled a to, zda jsou dobré v práci a zároveň mohou být dobrými matkami. Často chtějí být perfektní a mají pocit selhání, když se někde nedaří. Divili byste se, kolik úspěšných a atraktivních manažerek má velké pochybnosti o svých schopnostech. Pokud to však nezachází do extrémů, může to naopak přinášet nutnou sebereflexi,“ říká personalistka Renáta Šťastná z personální společnosti Axial. „Snažím se ženy povzbudit v tom, že nemusí být dokonalé a že nutně nemusí volit mezi kariérou a mateřstvím. Musí si jen vybrat to, co jim přináší v tu chvíli větší vnitřní uspokojení. Hodně věcí se dá zvládnout i při skloubení s péčí o rodinu. Chce to jen odhodlání a dobrý časový time management,“ říká Renáta Šťastná z Axialu.

Ale pro úspěch v byznysu je samozřejmě nutné nakombinovat více faktorů. Pohybovat se v dobrém oboru, mít dobrý nápad nebo se věnovat něčemu specifickému. Některé úspěšné ženy radí začít s podnikáním co nejdříve, že je vše s věkem složitější. Naopak někdo začíná s podnikáním ve středních letech a ocení své dosavadní zkušenosti i jistou rozvahu. Jako u všeho jiného je recept na úspěch individuální. „Být připraven a ve vhodnou chvíli sebrat odvahu a jít do toho. Počítejte s případnými neúspěchy, které vás nutně potkají v každé kariéře. Pokud se z nich poučíte, posunou vás dál,“ uzavírá Renáte Šťastná z Axialu.

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *