Už výběr střední školy rozhoduje o budoucí profesi. Je lepší obecné vzdělání či praktický obor?

Končící studenty základních škol čeká první rozhodnutí, které bude určovat jejich profesní budoucnost. Někteří už o ní mají jasno, většina však váhá. Každopádně prakticky zaměřená učiliště nejsou v kurzu, většina chce studovat na gymnáziích či jiných institucích s maturitou.

Zájem žáků o obory s výučním listem stále klesá. Přitom pro žáky, kteří nemají nadání na učení se teorie, ale jsou šikovní, to může být tou pravou volbou. Je však zapotřebí si vybrat vzdělávací zařízení, které má schopné učitele a vzdělávání se aktivně věnují. V opačném případě se může stát, že úroveň vzdělání bude velice nízká a také zájem žáků o vzdělání bude nulový.

„Na trhu práce chybí řada odborných profesí. Výuka na učilištích se často nepotkává s reálnou potřebou zaměstnavatelů. Situaci by měl napomoci vloni započatý státní projekt Modernizace odborného vzdělávání. Cílem je odstranit zkostnatělé postupy na učilištích a lépe připravit studenty na opravdové potřeby trhu. Držím tomu projektu palce.“, popisuje situaci Renáta Šťastná, jednatelka personální agentury Axial.

Dlouhodobě platí trend, že nejvyšší zájem je o gymnázia. Jsou všeobecně zaměřená a student tak získá přehled ze všech oborů. I zde záleží na úrovni zařízení a jak dokáží učitelé žáky motivovat. Studenti získají čas pro to, aby si promysleli, k jakému oboru budou směřovat po skončení střední školy. „Setkáváme se s tím, že ani po dokončení gymnázia studenti netuší, co by je bavilo a čemu by se měli po zbytek života věnovat,“ říká Renáta Šťastná. „Pokud někdo opravdu váhá, doporučuji zjišťovat si co nejvíce informací o studiu na vysokých školách. Zúčastnit se dne otevřených dveří, mluvit se studenty i profesory, dohledat hodnocení na internetu. Určitě zvažujte, co by vás bavilo a jaké budete mít po skončení studia uplatnění. V současné době je nadbytek absolventů z humanitních oborů, a naopak větší uplatnění mají absolventi technických oborů. Velký nedostatek je například také zdravotních pracovníků, jak na středoškolské, tak vysokoškolské úrovni. Ve většině medicínských oborů je nedostatek lékařů. Aktuálně hrozí, že v nejbližších letech bude absolvovat méně lékařů, než kolik jich půjde do důchodu.“, podotýká Renáta Šťastná z Axialu.

Gymnázium však nemusí být jedinou volbou. Pokud si je student jistý svým vysněným oborem, existují třeba i střední grafické, chemické či ekonomické školy. Určitě však každou možnost pečlivě zvažte.

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *