Freelancer

Práce na volné noze nebo v zaměstnaneckém poměru? Přibývá freelancerů

Je mnoho zaměstnání, kde k jeho vykonávání stačí pouze notebook a připojení k síti. Není proto ani nutné docházet do kanceláře nebo pracovat pro jednoho zaměstnavatele.Přibývá proto lidí, kteří touží po svobodném rozhodování o své práci, o tom kde pracovat, pro koho a v jakou dobu. Protože jsou nezávislí na místě, často při své práci mohou cestovat a poznávat tak cizí země. Digitální nomádství, neboli práce na cestách, začíná být vyhledávaným životním stylem. Především pokud pracujete pro českou firmu a trávíte delší čas v levných asijských zemích, můžete ušetřit část nákladů na bydlení u nás.

Samozřejmě má práce na dálku a na volné noze mnohá úskalí. Máte svobodu v rozhodování, chybí ale „mateřská péče“ zaměstnavatele, který může být jistotou v pravidelném příjmu, při delším onemocnění nebo odchodu na mateřskou. Na volné noze si musíte shánět sami zakázky, komunikovat s klienty, hlídat si proplácení faktur i placení daní. Není to rozhodně pro každého a někdo může být z takové svobody nesvůj. „Mám zkušenosti, že hodně lidí touží po tom pracovat na volné noze. Být svým pánem a nemuset se řídit příkazy někoho shora. Většina se však zalekne, a neříkám, že ne oprávněně, rizika nepravidelného příjmu a neovlivnitelných negativních událostí,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial.

Coworkingová centra versus home office

Myšlenka home office je sice lákavá, dlouhodobě je však pro mnoho lidí neúnosná. „Lidé doma nepracují dlouhodobě efektivně. Jen málokdo má takovou motivaci, aby zvládl doma soustředěně pracovat. Svádí to k vykonávání jiných povinností a k odkládání práce. Současně lidem chybí sociální kontakt. Někteří to řeší pracováním v kavárnách nebo v coworkingových centrech. Obě řešení však opět vyžadují další investice z vlastní kapsy,“ vysvětluje Renáta Šťastná z Axialu. Coworkingovým centrům v Praze se ovšem daří i když se nejedná o levnou záležitost. Jejich vzrůstající obliba zřejmě není jen dalším výstřelkem, ale ukazuje na dlouhodobější trend. Podle deníku The Guardian přináší práce v coworking místech mnoho benefitů především pro freelance profesionály, kteří zde tvoří komunity „volnonožců“ a vzájemně se inspirují či si předávají znalosti.

Kde se nejlépe pracuje vám? A jste na volné noze nebo u zaměstnavatele?

Pokud právě sháníte zaměstnání na pracovní úvazek, můžete si prohlédnout aktuální volné pozice zde: http://www.axial.cz/nabidka-prace

Foto: Brad Neathery

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

2 komentáře u „Práce na volné noze nebo v zaměstnaneckém poměru? Přibývá freelancerů“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *