Pozitivní zprávy: Mzdy se navyšují a budou i v příštím roce

Nezaměstnanost v Česku patří mezi nejnižší v Evropské unii. Pracovních míst je tedy dostatek a dá se říci, že kdo chce pracovat, tak má možností více než minulosti. Firmy na některé pozice nemohou nalézt vhodné kandidáty a na pozicích s horšími podmínkami je mají problém udržet. Proto se razantně navyšují mzdy, není výjimkou navýšení o desítky procent.

V listopadu se o 10 % zvýšily platy státních úředníků a o 15 % narostly platy učitelům. Od ledna 2018 se zvýší minimální mzda na 12 200 Kč, což také donutí některé společnosti navýšit mzdy. Obchodní řetězce hlásí nedostatek pracovníků a snaží se je motivovat vyššími platy, například Lidl zvedl zaměstnancům na pokladně mzdy přibližně o 18 %. Jejich příjem se tak zvýšil zhruba na 25 tisíc korun, což je u pozice s nepotřebnou kvalifikací velice dobré.

I z těchto důvodů a díky sílícímu nátlaku zaměstnanců firmy plošně přistupují ke zvyšování platů. Například v gumárenské firmě Mitas zafungovaly odbory, které si vymohly meziroční navýšení platů. Zaměstnanci hrozili stávkou a takto si vymohli navýšení mezd o 24 %.

„Zvyšování by nás mělo čekat i v příštím roce. Čeští odboráři se odvolávají na srovnání platů s Německem, kde mají výplaty nepoměrně vyšší. Na druhou stranu Česko je přece jen zatím spíše subdodavatelská země, takže hodnota práce zde vyprodukovaná je nižší.  I tak ale k růstu platů během příštího roku docházet bude,“ komentuje situaci na trhu Renáta Šťastná z personální agentury Axial.

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *