Změna (change)

Pět důvodů, proč změnit zaměstnání

Jste v práci nespokojení tak moc, že pondělní rána jsou pro vás noční můrou? Jste při pomyšlení na vaši práci vystresovaní, nebo naopak znudění a máte blízko k pracovnímu vyhoření? Možná přemýšlíte o změně práce, ale zatím jste nesebrali odvahu. Následující důvody vás mohou v tomto rozhodnutí utvrdit.

Pracovní vyhoření

S tímto jevem se setkáme nejen v pomáhajících profesích, ale i v obchodních a administrativních pozicích. „Pokud vám vaše profese nepřináší už nic pozitivního, ztrácíte motivaci pro sebemenší úkoly a vaše nespokojenost přerůstá do osobního života, je načase se zamyslet nad změnou zaměstnání nebo i oboru,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial a současně připojuje: „Pokud nechcete měnit místo, zkuste alespoň pohovořit o úpravě stávajícího. Požádat o více či naopak méně zodpovědnosti, upravit pracovní dobu nebo změnit pozici v rámci firmy.“

Špatné platové ohodnocení

Pracujete za dva a jen stěží vám výplata vystačí na nájem a nezbytné výdaje? Podívejte se na aktuální seznam, kolik si na jednotlivých pozicích vyděláte v Praze a v Brně. Že se pohybujete hluboko pod průměrem? Pokud odvádíte dobrou práci, zkuste si říci o více peněz. Ne vždy vám může váš šéf vyhovět, ale měl by vaši představu znát. Výměna dobrého zaměstnance většinou přináší firmě nepříjemnosti a nemalé časové investice. Je dobré vědět na čem jste a jakou progresi můžete očekávat. Pokud se vám jeví nedostatečná, můžete to brát jako šanci hledat si nové výzvy a příležitosti jinde.

Máte nudnou práci, která vás nenaplňuje

Je jedno, jestli pracujete u pásu nebo v kanceláři, důležité je, aby vás práce alespoň zčásti bavila. Někdo má to štěstí, že je jeho práce koníčkem, ale takových lidí je menšina. Vždyť někdo musí vykonávat i práce, které lze stěží nazvat „dream jobem“. „Spokojenost v zaměstnání je jako spokojenost v životě. Někdo má v sobě dar radovat se z každé pracovní činnosti a ve všem najít něco dobrého. A pak jsou věční remcalové. Hodně záleží na celkovém složení kolektivu. Je fajn, že pozitivní přístup je nakažlivý. Bohužel ten negativní dvojnásob. “, hodnotí zkušenosti s pracovními týmy Renáta Šťastná z Axialu.

Došlo ke změnám ve vašem oboru

Trh práce se hodně mění, obzvláště s nástupem moderních technologií a robotizací některých výrobních procesů. Některá odvětví, která byla před dvaceti lety prestižní a dobře ohodnocená, v současnosti nejsou tak perspektivní. Na druhou stranu se dnes dobře uživí odborníci v IT či technicky nadaní jedinci. Nikdy není pozdě na to změnit obor a začít někde jinde. Jen to chce najít velkou motivaci a chuť začít s něčím novým.

Změnil se váš život

Mění se podmínky na trhu práce i naše životy. Přestěhujete se z města na venkov nebo založíte rodinu a nechce se vám trávit veškerý čas na služebních cestách. To jsou časté příčiny, proč lidí mění práci. Je to přirozený proces a v současnosti už není nic špatného na tom, mít v životopise více zaměstnavatelů. Naopak, někteří personalisté to berou jako signál, že jste opravdu flexibilní a máte více zkušeností i znalostí.

A co vy, hledáte novou práci nebo jste spokojení?

Foto: Ross Findon

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *