Networking: Kontakty jsou pro vaši kariéru možná důležitější, než si myslíte

Snažíte se dělat dobře svou práci, vzdělávat se a sníte o postupu na kariérním žebříčku? Neméně důležité je i poznávat nové lidi z jiného pracovního prostředí. S nimi si můžete vyměňovat zkušenosti a inspirovat se jejich úspěchy či se poučit z jejich neúspěchů. Networking, neboli propojování lidí, se v poslední době těší pozornosti lidí, kteří mají ambice na sobě pracovat.

I u nás se networking stává trendem, který si oblíbili hlavně freelanceři. Pro lidi „na volné noze“ je výměna kontaktů a poznávání ostatních lidí v oboru takřka nutností. Začínajícím „volnonožcům“ mohou zkušenosti ostatních do začátku hodně pomoci, ale je to pro ně i forma sociálního vyžití, obzvlášť pokud pracují z domova. Hodí se jim i propojení s lidmi s příbuzných oborů, kdy si mohou navzájem dohazovat práci. Například grafik může velice dobře fungovat v tandemu s textařem či programátorem. Ve větších městech se pravidelně konají networkingové akce, kde se probírají témata jako je nastavení pracovních návyků, ceny za práci či domlouvání nových klientů. „Networkingové akce jsou oblíbené především u freelancerů, ale každý, kdo chce na sobě pracovat a zlepšovat se, by měl těmto akcím dát šanci. Díky nim si můžete najít třeba i mentora nebo takzvanou „mastermind“ skupinu, ve které lze sdílet své aktuálně řešené projekty a ostatní mohou svým nezávislým názorem a zkušenostmi z jiných oborů hodně pomoci,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial.

Jak správně „networkovat“?

Je jasné, že větší akce a seznamování s neznámými lidmi není šálek čaje každého člověka. Extroverti jsou jistě ve svém živlu, ale ostatní mohou mít trochu obavy. „I pokud je člověk spíše introvert, nemusí se bát, že se na akci s nikým neseznámí. Stačí se trochu otevřít a mít chuť poznat někoho nového. Pokud se necítíte na to někoho sami oslovit, určitě si někdo najde vás, nebo se přidejte k nejbližší skupince. Zkušení networkeři sami chodí a oslovují ostatní a jejich cílem je získat co nejvíce kontaktů,“ říká Renáta Šťastná z Axialu. Určitě si na setkání nezapomeňte vzít své vizitky a pozitivně se nalaďte. Nikdy nevíte, koho zajímavého potkáte, ale jistě vás to něčím obohatí.

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *