Kratší pracovní týden nebo sportování zdarma? Firmy začínají lákat na pracovní benefity

Trh práce se mění a s ním i vztah zaměstnance a zaměstnavatele. Zatímco dříve byli zaměstnanci zvyklí přijímat rozkazy od svých nadřízených a o svých pracovních podmínkách nediskutovali, dnes je situaci ve většině případů naprosto odlišná. Lidé se nebojí ozvat, pokud s něčím nesouhlasí a stále se učí jednat o svých podmínkách. I díky tomu se osvícené společnosti o své zaměstnance začínají lépe starat.

Všichni zřejmě známe velké firmy či agentury, které zaměstnávají spoustu zaměstnanců pracujících s maximálním nasazením a pod neustálým tlakem. Kvůli těmto firmám u nás získalo slovo „korporát“ mnohdy až pejorativní nádech. Práce do pozdních hodin, velké open space kanceláře, tlak ze strany klientů i vedení. I to je současná realita, ale naštěstí se začíná otevírat diskuze o pracovních podmínkách a pro pracovníky je důležitý i jejich osobní život. „Zaměstnanci jsou často vyhořelí, už po pár letech v zaměstnání jim chybí energie nebo je trápí zdraví. Naštěstí se začíná mluvit o life-work balance, tedy jak skloubit práci s plnohodnotným osobním životem. Pomáhá k tomu i nastupující mladá generace, která staví osobní život často na první místo. A na rozdíl od jejich rodičů se mnohdy umí ozvat nebo rovnou změní práci,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial.

Dokonce se čím dál více můžeme doslechnout či dočíst o novém trendu ze skandinávských či západních zemí, které zkracují pracovní dobu. Zatímco Češi patří mezi státy s nejvíce odpracovanými hodinami, Belgie, Francie či Dánsko pracují běžně sedm hodin denně. A přitom podle výzkumů jsou mnohem produktivnější než východní státy. Také jsou v práci spokojenější a k zaměstnavateli loajálnější. „Některé uvědomělé firmy ví, že jen spokojený, loajální a zdravý zaměstnanec je pro ně přínosem. Proto se i u nás můžeme čím dál častěji setkat se zajímavými benefity. Mimo klasické stravenky to bývá i oblíbená multisport karta, ovoce či zdravé občerstvení zdarma na pracovišti nebo možnost vybrat si takzvané sick days, aniž byste při nemoci museli pro potvrzení k doktorovi,“ jmenuje Renáta Šťastná z Axialu. Prostě být spokojený a zdravý jde i ruku v ruce s náročnou profesí.

A co vy, jaké máte u vás ve firmě benefity?

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *