Cizí jazyky Češi stále moc neovládají. Pro růst kariéry jsou však potřebné

V českých školách se standardně vyučuje cizí jazyk již na nižším stupni základní školy a posléze se přidává i druhý. Anglicky, potažmo německy, by se tak měl dorozumět každý absolvent bez problémů. V reálném životě má však mnoho absolventů problém, obzvlášť nastoupí-li do firmy, kde je komunikace s cizinci běžná.

Běžné školy studenta cizí jazyk nenaučí, jak dokládají průzkumy i zkušenosti personalistů. Lépe na tom nejsou ani vysokoškoláci, kde už se bere znalost cizího jazyka jako samozřejmost, ačkoliv tomu tak být nemusí. „Vždy je nutné, aby měl člověk sám snahu se cizí jazyk naučit, bez motivace a zahraničního pobytu je naučit se komunikovat v cizím jazyce těžké. Přitom více jak 50 % zaměstnavatelů znalost cizího jazyka požaduje. Angličtina je standardem, někde je vyžadován i další jazyk. Proto všem doporučuji stále se v angličtině zdokonalovat. “ říká Renáta Šťastná z personální společnosti Axial.

Zahraniční pobytu nebo soukromé hodiny?

Personalistka Renáta Šťastná doporučuje také nenechat své již nabyté znalosti usnout. „I já musím zpytovat své svědomí, kde zůstaly mé vysokoškolské znalosti několika jazyků. Pokud konkrétní cizí jazyk nepoužíváme, nečteme nebo v něm nesledujeme filmy, nejsme schopni ho naráz použít. Proto je velmi cenné, když zaměstnavatel jako benefit nabízí výuku jazyků. Jde hlavně o to, si znalosti udržet. Z mých zkušeností vím, že někteří lidé na pohovoru nejsou schopni reagovat ani na základní otázky v angličtině. Přitom ve všem ostatním by se na danou pozici hodili. Neznalost jazyka, primárně angličtiny, je velké mínus,“ uzavírá. Pracovat na svém vzdělání se vždy vyplatí a s většími znalostmi poroste i vaše hodnota na trhu práce.

 

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *