Češi se kvůli práci stěhovat nechtějí a důležitá je pro ně dobrá dostupnost

Češi se za svůj život průměrně stěhují jen minimálně. Na rozdíl od obyvatel západních zemí, kteří se za život stěhují několikrát, obyvatele Česka nepřiměje ke stěhování ani zajímavější práce nebo vyšší mzda. Podle společnosti Behaviolabs je maximální přijatelná doba dojíždění do zaměstnání jedna hodina.

Výzkum ukázal, že Češi mají čím dál větší nechuť ke stěhování za prací, ať už je to v rámci Česka nebo zahraničí. Skoro tři čtvrtě oslovených by o stěhování neuvažovala za žádnou cenu. Pokud už by o stěhování uvažovali, tak do jiného kraje nebo do zahraničí. Mobilita Čechů i s nastupující novou generací oproti očekávání nevzrostla. V porovnání se západními zeměmi je ochota stěhovat se velice nízká. Jednou z příčin by mohlo být i to, že v Čechách máme nižší procento nájemního bydlení, a tak lidé většinou žijí „ve svém“ a nechce se jim dům či byt zatížený hypotékou opouštět.

„Nejčastějším důvodem, proč se lidé stěhují kvůli práci, je samozřejmě výše platu. Většinou musí být ale nepoměrně vyšší, aby tato motivace zapůsobila. Při stěhování do zahraničí rozhoduje také plat, ale i vyšší životní úroveň a možnost naučit se jazyky,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial. Důležitým kritériem pro zaměstnance je i doba dojíždění do zaměstnání. „Jako optimální dobu dojíždění hodnotili respondenti do 30 minut, déle by dojížděli pouze kvůli vyššímu platu,“ říká Renáta Šťastná z Axialu. Možná právě proto je v současné době taková poptávka po možnosti práce z domova, která zaměstnancům šetří jejich čas a náklady na dopravu.

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *