Čeká vás pohovor? Poradíme, čeho byste se měli vyvarovat a co vám nažene body

Možná se nyní nacházíte v situaci, kdy vám vaše aktuální práce nevyhovuje, a hledáte nové pracovní příležitosti. V první řadě si určitě aktualizujte a vyšperkujte životopis, odeslaným životopisem to ale teprve začíná. Možná jste na žádném pohovoru dlouho nebyli a budou se vám hodit následující tipy.

Nejprve si připravte životopis, který zhruba odpovídá požadavkům na danou pozici. V životopise by měly být především relevantní informace, takže pokud nejste absolvent po škole a hlásíte se na vyšší pozici, není nutné uvádět zkušenosti s prací v kavárně. „Všechny informace, které do životopisu napíšete, byste si měli umět obhájit. Pokud tedy uvedete, že jste organizačně založený a kreativní, měli byste umět na pohovoru uvést příklady, které tato tvrzení doloží,“ říká Renáta Šťastná z personální agentury Axial.  Věčnou otázkou také je, zda do životopisu přiložit fotografii. „Pokud máte profesionální a hezky vypadající fotku, je lepší ji přiložit. Personalista si tak životopis lépe zapamatuje a spojí fotku s textem,“ říká Renáta Šťastná z Axialu.

Jak se připravit na pohovor?

Jestliže obdržíte pozvánku k osobnímu setkání a o pozici stojíte, je dobré to nepodcenit a na pohovor se připravit. Určitě si najděte co nejvíce informací o společnosti, projeďte si jejich stránky a sociální sítě. Na pohovor se pak oblečte formálně, určitě nejsou vhodné krátké minisukně či trička s potiskem. Nejlépe je vypadat upraveně a obléct se podle typu firmy a pozice, kam se hlásíte. Další zásadou je přijít na smluvenou schůzku včas a působit mile a uvolněně, což může být pro mnoho lidí problém. Připravte si také odpovědi na otázky o vašich silných a slabých stránkách a představu o náplni práce, často se tyto otázky objevují. Někde vás také vyzkouší z cizího jazyka, ale mnohdy jde o to jen se domluvit. Na závěr přichází případně otázka na výši platu, tu by měl pokládat vždy personalista. Odpovězte upřímně, podle toho, kolik peněz byste chtěli brát a byli motivovaní.  Pokud budou vaše požadavky nereálné, personalista vás na to zřejmě upozorní.  Pokud celým procesem projdete, pak už musí „pouze“ zapadnout požadavky zaměstnavatele a vaše očekávání a proběhnout vzájemné sympatie. Což může být běh na dlouhou trať, takže určitě nepropadejte zoufalství po prvním neúspěchu, naopak čerpejte ze svých zkušeností.

A co vy, jaké máte zkušenosti s pohovory?

Autor

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná

Renáta Šťastná je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou pracovní agentury Axial. Díky dlouholetým zkušenostem od roku 1996 radí zaměstnancům i firmám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *